ZAJĘCIA

Gimnastyka na kole

Czym jest gimnastyka powietrzna na kole (aerial hoop)? 

Gimnastyka na kole cyrkowym to, obok gimnastyki na trapezie, najbardziej kojarząca się z cyrkiem sztuka tańca w powietrzu. Łączy w sobie taniec, akrobatykę i kontorsję (sztukę gięcia ciała), które przy przy odpowiedniej dawce siły, wytrzymałości, zwinności i gibkości (tego oczywiście też uczymy), tworzy spektakularne i zachwycające show, dające ćwiczącym ogromną dawkę satysfakcji i dobrej energii.

Koła są zawieszone na różnych wysokościach (zazwyczaj na wysokości sięgającej ćwiczącym mniej więcej do ramienia) i mają różne rozmiary (od 90 do 110 cm średnicy). Część podwieszonych kół posiada krętliki (pozwalają kołu swobodnie i płynnie się obkręcać), a część nie – dzięki temu osoby na każdym poziomie zaawansowania będą mogły dokonać wyboru, który zapewni im poczucie bezpieczeństwa i efektywny trening.

Na kole można ćwiczyć zarówno solo, jak i w duecie.

Przebieg zajęć

Zajęcia zaczynamy od ćwiczeń rozgrzewkowych dynamicznych i statycznych, po których następuje delikatny stretching, umożliwiający bezpieczne wykonanie figur na kole w głównej części treningu.

Następna część rozgrzewki obejmuje ćwiczenia siłowe i techniczne, angażujące mięśnie najbardziej eksploatowane w trakcie tańca na kole – uczymy i utrwalamy prawidłowe wzorce ruchowe.

Po rozgrzewce przechodzimy do głównej części treningu, czyli naukę figur na kole i łączenia ich w sekwencje, w tym także na kole wprawionym w ruch po okręgu lub w ruchu obrotowym.

Ostatnią częścią treningu jest rozluźnienie mięśni i całego ciała oraz wyciszenie się – zapobiegnie to ewentualnym zakwasom.

UWAGA! W naszej szkole NIE UCZYMY spadek (tzw. dropów) na kole. Więcej na ten temat tutaj ⇒

Jak przygotować się do zajęć?

Na zajęciach obowiązuje strój sportowy: koszulka lub body i legginsy, bądź kombinezon oraz skarpetki. Ważne jest, aby ubranie przylegało do ciała oraz zakrywało pachy i kolana (ze względu na ryzyko otarć). Wszelka biżuteria jest zakazana – stwarza niebezpieczeństwo dla osoby ćwiczącej. Niektórzy decydują się na ćwiczenie w rękawiczkach sportowych, jednak skóra dłoni po kilku zajęciach przyzwyczaja się do pracy z rekwizytem i nie są one niezbędne.

Dla kogo? 

Zajęcia skierowane są do dzieci, młodzieży i osób dorosłych  – zarówno amatorów, jak i osób mających już wcześniejsze doświadczenie w sportach aerialowych. Małe grupy pozwalają nam się skupić na każdym uczestniku zajęć tak, żeby każdy robił postępy we własnym tempie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od ziemi, wzmocnić i rozciągnąć ciało, lub po prostu spróbować czegoś innego niż zwykły fitness!

Bezpieczeństwo

Oprócz artystycznych oraz sportowych doświadczeń, największy nacisk kładziemy jednak na BEZPIECZEŃSTWO.

  1. Korzystamy WYŁĄCZNIE z atestowanych przyrządów montowanych przez wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.
  2. Na każdych zajęciach jest ograniczona ilość osób – nie ma możliwości zapisania się „ponad limit”.
  3. Podczas ćwiczeń, pod każdym przyrządem jest profesjonalny materac.
  4. Ogromny nacisk kładziemy na bezkontuzyjne ćwiczenia, więc każde zajęcia poprzedza solidna ROZGRZEWKA. Dzięki temu przygotowujemy wszystkie partie ciała na wysiłek podczas ćwiczeń.

 

Ciekawostki!

  • Inne nazwy aerial hoop: koło, lyra, koło cyrkowe, koło powietrzne.
  • Materiał, z którego wykonane jest koło to stal, która najczęście owinięta jest specjalną taśmą, która zapewnia ćwiczącym „przyczepność”.
  • W XVIII wieku koła cyrkowe były wykorzystywane w zabawach dzieci na podwórku.
  • Pierwsza wzmianka o aerial hoop, kojarzonym jako „lyra” pojawiła się w reklamie zamieszczonej na łamach „New York Clipper”.

Zapraszamy na zajęcia: GRAFIK ZAJĘĆ ⇒

Right Menu Icon