Artykuły

NO for drops on aerial hoop!

Aerial Drops to nic innego jak kontrolowane „spadki” na przyrządach gimnastyki powietrznej, najczęściej szarfach (aerial silk) i kole (aerial hoop). Dzisiaj opowiem o niebezpieczeństwach wynikającego z robienia spadek na kole.
Otóż… koło jest metalowe, nie da się tego ukryć… W 99% zawieszone jest na nieelastycznych elementach podwieszenia tj. na taśmach, zawiesiach, linach (są też na pasach bungee, do których podwieszane jest koło, ale wtedy to już inna bajka).
Wracając do tematu… nasze ciało ma dość duże możliwości adaptacyjne do przyjmowania przeciążeń rożnego rodzaju, dzięki mięśniom, ścięgnom i tkankom łącznym.
Niestety wielokrotne uderzenie metalowej żerdzi oraz przyjęcie 100% amortyzacji przez nasze ciało powodują niekiedy nieodwracalne skutki! 
Przy tak dużych przeciążeniach podczas dropów (spadek), w naszym organizmie powstają urazy oraz mikrourazy mięśniowe, stawowe, a co najgorsze kostne. Wszystko to prowadzi to zmian zwyrodnieniowych, których być może nie odczujemy mając 10, 15 czy 20 lat, ale doznamy ich mając już 30, 40 lat…. i wtedy niestety będzie już za późno, żeby zmienić bieg historii.
Mowa jest tu głównie o spadkach wykonywanych z górnej na dolną żerdź, choć te mniejsze dropy również mogą mieć nie najlepszy wpływ na nasz organizm! Jeśli ktokolwiek kiedyś wykonywał takie triki, to proszę, przypomnij sobie jak wykonywałeś po raz pierwszy takiego dropa… serio było przyjemnie? Bez bólu? Ciało samo podpowiada co jest dla niego zdrowe i czy jest w stanie znieść takie uderzenia.
Nie wiem czy macie świadomość albo wiedzę, że układ mięśniowo-szkieletowy u dzieci jest w trakcie silnego rozwoju oraz nie jest wystarczająco wykształcony i absolutnie nie jest przygotowany na tego typu przeciążenia. Nauka spadek na kole u dzieci nie powinna mieć miejsca…
 
Dlatego też w naszej szkole, dbając o zdrowie WSZYSTKICH uczestników naszych zajęć, nie uczymy spadek na kole!
 
Jeśli chcecie, żeby akrobatyka powietrzna jako pasja towarzyszyła Wam przez długi okres Waszego życia, po prostu szanujcie swoje ciało.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Right Menu Icon