ZAJĘCIA

Gimnastyka na trapezie

Czym jest gimnastyka powietrzna na trapezie? 

Trapez to chyba najbardziej kojarzący się z cyrkiem przyrząd gimnastyki powietrznej. Zajęcia na trapezie łączą w sobie gimnastykę, akrobatykę i kontorsję (sztukę gięcia ciała), które przy przy odpowiedniej dawce siły, wytrzymałości, zwinności i gibkości (tego oczywiście też uczymy), tworzą niesamowite figury i sekwencje, dające ćwiczącym ogromną dawkę satysfakcji i dobrej energii.

Trapez cyrkowy to metalowy drążek zawieszony na dwóch linach na różnych wysokościach (zazwyczaj ok 180 cm nad ziemią), przypominający nieco dziecięcą huśtawkę. Jest rekwizytem, na którym doskonale odnajdują się zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowane, solo oraz w duecie.

Przebieg zajęć

Zajęcia zawsze zaczynamy od rozgrzewki: najpierw dynamicznej, a następnie statycznej, po których następuje delikatny stretching, umożliwiający bezpieczne wykonanie figur na trapezie w dalszej części treningu.

Ostatnia część rozgrzewki obejmuje ćwiczenia siłowe i techniczne, angażujące mięśnie najbardziej eksploatowane w trakcie ewolucji na trapezie – ucząc utrwalamy prawidłowe wzorce ruchowe.

Po rozgrzewce przechodzimy do głównej części treningu, czyli naukę figur i sekwencji na trapezie, zarówno statycznym, jak i wprawionym w ruch wahadłowy i obrotowy.

Ostatnią częścią treningu jest rozluźnienie mięśni i całego ciała oraz wyciszenie się – zapobiegnie to ewentualnym zakwasom.

Jak przygotować się do zajęć?

Na zajęciach obowiązuje strój sportowy: koszulka lub body i legginsy, bądź kombinezon oraz skarpetki. Ważne jest, aby ubranie przylegało do ciała oraz zakrywało pachy i kolana (ze względu na ryzyko otarć). Wszelka biżuteria jest zakazana – stwarza niebezpieczeństwo dla osoby ćwiczącej. Niektórzy decydują się na ćwiczenie w rękawiczkach sportowych, jednak skóra dłoni po kilku zajęciach przyzwyczaja się do pracy z rekwizytem i nie są one niezbędne.

Dla kogo? 

Zajęcia skierowane są do młodzieży i osób dorosłych  – zarówno amatorów, jak i osób mających już wcześniejsze doświadczenie w sportach aerialowych. Małe grupy pozwalają nam się skupić na każdym uczestniku zajęć tak, żeby każdy robił postępy we własnym tempie.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby oderwać się od ziemi, wzmocnić i rozciągnąć ciało, lub po prostu spróbować czegoś innego niż zwykły fitness!

Bezpieczeństwo

Oprócz artystycznych oraz sportowych doświadczeń, największy nacisk kładziemy jednak na BEZPIECZEŃSTWO.

  1. Korzystamy WYŁĄCZNIE z atestowanych przyrządów montowanych przez wykwalifikowanych specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.
  2. Na każdych zajęciach jest ograniczona ilość osób – nie ma możliwości zapisania się „ponad limit”.
  3. Podczas ćwiczeń, pod każdym przyrządem jest profesjonalny materac.
  4. Ogromny nacisk kładziemy na bezkontuzyjne ćwiczenia, więc każde zajęcia poprzedza solidna ROZGRZEWKA. Dzięki temu przygotowujemy wszystkie partie ciała na wysiłek podczas ćwiczeń.

Ciekawostki!

  • Inne nazwy trapezu: powietrzna huśtawka.
  • Długość lin trapezu powinna być 2 razy dłuższa niż wysokości artysty.
  • Wynalezienie trapezu zawdzięczamy Francuzowi Jules Leotard, który odkrył go już ponad 150 lat temu!
Right Menu Icon